"Yaşlı" olmak, insanı, mutlu eder mi?
Çevremdeki benden genç insanların, bana adımla seslenmelerini yeğlerim. Geleneksel algılarla, bu duruma direnemeyenler de, "abi" derler.

Bir-kaç yıl evvel, o zamanlar 11 yaşında olan bir erkek çocuğu, ağ ortamında bana "amca" diye hitâb etti. Biraz tuhaf sezinlendim.

Sokakta bile beni gören genç kızlar, flörtvârî bakışlarla beni süzerler. Sobetlerimizde de bu tavrı sergilerler. Bu, beni mutlu etse de, onların yaşlarını görünce, kendimi frenlerim. Ama yine de çok mutlu olurum.

Ve ağ ortamında bana "amca" diye hitâb eden o ergen gelir aklıma. Artık kendimi "tuhaf" ve bilhassa "mahçup" hissetmem. Yaşımın getirdiği olgunluğu, her gün biraz daha tadarım.

Bir-kaç ay evvel, yine ağ ortamında, bir genç (ya da "ergen"), bana "baba" diye hitâb etti. Onun ardından, başka birisi de aynı hitâbı yeğledi.

Her nedense, mutlu oldum. Çünkü son yıllarda, gençler, babası olabilecek yaştaki erkeklere böyle hitâb ediyor. Elbet de sıradan herkese değil! yalnızca gerçekten sevdikleri ve saydıkları kişişere böyle hitâb ederler.

Bu gerekçeyle, "baba" olmak, beni mutlu ediyor.

Ama bir de benimle flört etmek isteyen o ergen kızlara tanıklık ettikçe, tam bir "yakışıklı baba" olduğumu tasarlarım ve mutlulukla gülümserim.

İtirâf edeyim ki, ileriki yıllarda bana "dede" diye seslenilmesi, beni rahatsız edebilir.

Hele, o yıllara varmak bir nasip olsun...


Dipnot: Kendi kızımın, bana "baba" diye hitâb etmesi, nasip olmadı. Belki günün birinde, yollarımız yeniden kesişebilecek; ve o, bana ilk kez "baba" diyebilecek.


Târih: 19.03.2014 | Tıklama: {views} | Bölüm: Üzerime
Content Management Powered by CuteNews


Öngörülen yazılarım
Vasiyetimi yazayım mı?
İnsanın, maddî ve mânevî mîrâsı, ne olursa-olsun, bir vasiyet bırakmalı. Biz, Arap geleneklerini benimsemiş bir ulusuz. Bu koşullar altında, vasiyet yazmanın, pek anlamı olmaz!
Türkiye'ye, neden sırtımı döndüm?
Bu siteyi, gözden geçirdiğinizde, bu sorunun yanıtını anlamamak, olası değil.
Sevgili arkadaşlarım!
Benim arkadaşlarım, nasıl olmalı? Beni çevreleyen arkadaşlarım, nasıldır?
Alman vatandaşlığını, neden reddetim?
Bir insanın, öz benliğine, sırtını dönmesi, o kadar kolay mı? Recep Tayyip Efendi, Türkler'e, yaşadıkları ülkelerin vatandaşlığını almalarını, sürekli öneriyor! Neden?
 
 
2005 © Erol Sürül | erol-surul(at)alazli(dot)net
Ağbağımın, tüm hakları saklıdır.   |   Bu ağbağ, www.alazli.net olanaklarıyyla sağlanmıştır.
Impressum | Copyright | Telif   |   Ağbağ Yönelgesi
Güldürü  |  Ağ bağlantıları  |  Sözlüğüm
Düşmanlarımın çokluğu, ender dostluklarımın kalitesini yükseltir.