H1N1 gribine karşı önlemlerim
Halk arasında, "domuz gribi" olarak bilinen "influenza A H1N1", son zamânlarda, bir korku âlemi yarattı ki, herkes, kendisini, bu konuda uzman ilân etti.

Ben de çekinmeden bu konuda ahkâm kesmeye karar verdim. Ama izin verirseniz, Türkiye'deki militan dogmatiklerin zırvalarına değinmeyeceğim.

Bilakis militan dogmatikler bir yaygara başlattılar: "Allah domuz etini boşuna yasaklamadı. Bakınız, işlediğimiz günahlardan dolayı yüce Allah bizi cezanaldırıyor."

İşin eğlenceli yanı da yok değil. Tarihte, hayvanlardan insanlara intikal eden çeşitli hastalıklara tanık olduk. Deli dana, kuş gribi ve niceleri. Demek ki yüce Allah, sığır etini ve kuş etini yasaklamış ama, bu yasağı yüce Kuran-ı Kerim'e yazmayı ihmal etmiş.

Aynı İslamî kesim, domuz etini tüketmenin son derece tehlikeli olduğuınu iddia ediyor. Durum öyle vahim bir durum aldı ki, Mısır devleti, ülkedeki 400,000 domuzu hunharca katletti.

Demek ki, sözkonusu din olunca, insan bilimi unutuyor. Halbuki bilimsel araştırmalara göre, domuz eti tüketmeyle, H1N1 virüsüne maruz kalmak neredeyse olanaksız. Bilakis pişirilmiş veya kızartılmış, yani en az 70°'de ısıtılmış etten hiç bir zaman zarar gelmez.

Elimizdeki verilere göre, hangi insanların domuz gribine daha elverişli ortam oluşturduğu malumunuz. Benim sayısız hastalığım var. Bunların çoğunluğu risk gruplarını oluşturan hastalıklardır.

Sizin anlayacağınız, benim gibi birisinin sokağa çıkması bile intihara teşebbüs sayılır.

Ama Türkiye'de yaratılan korku ortamı, benim kahkaha damarlarımı kabartıyor. Konu beni ilgilendirmiyor demiyorum. Bilakis ilgileniyorm. Ama aklımı kullanmayı da biliyorum.

"Benim başıma gelmez" türünden bir düşüncem yok. O kadar da vurdumduymaz değilim. Vurdumduymazları tarih hep cezalandırmıştır.

H1N1 virüsü piyasaya çıkmadan önce sokağa nasıl çıktıysam, hâlâ aynı şekilde sokağa çıkıyorum. Önceleri nasıl domz eti ürünleri tükettiysem, aynısını yapmaya devam ediyorum.

Almanya Sağlık Bakanlığı'nın tavsiyelerini önemsiyorum. Ama tamamen uygulamıyorum.

İnsanlar herhangi bir bahane bularak yaşamlarını zehir etmemeli. Mümkün olduğunca sağlıklı yaşamaya özen göstermeliyiz. Ama bu özen, bir fobiye veya bir paranoyaya dönüşmemeli.

Unutmayalım ki, mutlu ve kısa bir ömür, şiddet ve zorbalıklarla dolu uzun bir ömürden daha değerlidir. Domuz gribine yakalanırsınız veya başka bir hastalığa maruz kalırsınız diye sokağa çıkmazsaniz, hayatınızın herhangi bir anlamı kalır mı?

İstatistiklere göre, bir terör eyleminde ölme olasılığı, domuz gribine yakalanmaktan daha yüksektir. Öyleyse, beni bir terörist öldürebilir diye sokağa çıkmayayım mı?

Bir de aşı paradigması oluştu. Birileri aşı olma yanlısı: diğerleri de buna karşı.

Ben asla aşı olmayacağım. Yararları ve zararları beni ilgilendirmiyor.

Geride bıraktığım 44 yıl içinde yeryüzünde çeşitli virüsler, hastalıklar ve fobiler başgösterdi. Oysa ben hâlâ yaşıyorum.

Ebediyen yaşayacağından emin olan birisi varsa, bana bildirsin. Belki beni aşı olmaya ikna edebilir.


Târih: 08.12.2009 | Tıklama: {views} | Bölüm: Sağlık ve CinsellikBu bölümdeki tüm eklentilerim
- Florür: Boyuneğerligimizin nedeni! (17.04.2017)
- Kimi cilt hastalıkları üzerine (23.03.2017)
- Aşk dediğin, ne ola?   (29.10.2016)
- Porno filmi izlemek, sakıncalıdır!   (14.10.2016)
- Tıkanma sorununuz mu var?   (19.04.2016)
- Meryem florasyonu   (28.04.2013)
- Apandisin önemi   (17.03.2013)
- Defne Joy Foster, neden öldü?   (04.02.2011)
- Erdişinin, cinsiyeti saptanamamış!   (16.03.2010)
- Sevgili Dr. Cenk Kiper!   (10.03.2010)
- Doktor mu, hekim mi?   (14.02.2010)
- H1N1 gribine karşı önlemlerim   (08.12.2009)


Content Management Powered by CuteNews


Öngörülen yazılarım
Ötenaziyi yasaklamaktaki mantık
"İnsan onurunu korumak" iddiasını öne sürerek, ötenazi yasalarının çıkarılması zorlaştırılıyor. Bu tür yasaların düzenlemesini yapanlar hiç bir zaman ölüme özlem duyacak kadar hastalık geçirdiler mi?
 
 
2005 © Erol Sürül | erol-surul(at)alazli(dot)net
Ağbağımın, tüm hakları saklıdır.   |   Bu ağbağ, www.alazli.net olanaklarıyyla sağlanmıştır.
Impressum | Copyright | Telif   |   Ağbağ Yönelgesi
Güldürü  |  Ağ bağlantıları  |  Sözlüğüm
Düşmanlarımın çokluğu, ender dostluklarımın kalitesini yükseltir.